Ze slunce lze získávat energii díky fotovoltaickému jevu, který byl objeven již v roce 1839. První článek měl ovšem pouze 1% účinnost. Moderní fotovoltaické články dokážou získat 14-18%. Hlavní složkou fotovoltaického článku je zpravidla krystalický křemík. Články přeměňují sluneční svit na stejnosměrný proud. Tento pak putuje do střídače, který z něj udělá proud střídavý – vhodný k napájení běžné rozvodné sítě. Životnost fotovoltaického systému je 30-50 let.
Náklady na výrobu 1kWh jsou u slunečních elektráren vypočteny cca na 7,- Kč. Oproti tomu 1kWh z jaderného reaktoru stojí zhruba 0,50 Kč. Aby byla instalace fotovoltaických systémů rentabilní, vykrývá tuto propast systém výkupních cen a zelených bonusů.
Distributor/výrobce elektrické energie je ze zákona povinen odebírat elektřinu s OZE. Za každou dodanou kWh získá její výrobce, v roce 2009, 12,89 Kč bez DPH (12,79 Kč pro instalace s výkonem nad 30 kWh). Smlouva o vykupování energie se uzavírá závazně na 20 let. Výkupní cena přitom může klesnout maximálně o 5%, stoupnout pak o max. 4% ročně. Pokles i nárůst ceny by přitom měl vycházet z ceny elektřiny na trhu. Pokud tedy elektřina zdražuje, neměla by výkupní cena klesat.
Výrobce elektřiny pomocí fotovoltaického systému může elektřinu rovnou spotřebovávat. V takovém případě mu náleží zelený bonus. Za 1kWh činí pro rok 2009 11,91 resp. 11,81 bez DPH. V praxi to znamená to, že pokud výrobce spotřebuje vlastní vyrobenou 1kWh, ušetří zhruba 4,- Kč (za které by ji za normálních okolností koupil od dodavatele). Navíc získá zmíněný zelený bonus. Celkový výnos z 1kWh je tedy 15,91 resp. 15,81 Kč.
Nejjednodušší je nás kontaktovat, abychom vám mohli poskytnout konkrétní informace.
Můžeme vám zaručit maximálně vstřícné jednání a zpracování několika variant řešení pro vaše požadavky. Energetice se věnuje dlouhodobě, což si můžete ověřit z našich referencí. Porovnejte různé nabídky a oslovte nás s vaším požadavkem.